Welcome to Edison’s Math School. So long Mim (Money is math).
As of March 19, 2024, Edison’s Math School will replace Mim. Mim was on a 3-month trial, and after one and a half months Mim was let go.
Why?
Over my 8-day Ontario March break I spent time thinking about learning, habits and math (yeah not a typical relaxation strategy for a winter break), and I recognized that any AI Chat could replicate much of what I was aiming to do with Mim.
I had an angle for Mim that would have connected math and money to have students understand how money works and how habits play a key part with money. And it would fit nicely under the umbrella of everything Math by Edison is all about (Objectives, motivation, learning reinforcing, habits, problem solving …). But the writing was on the wall.
And yes, I also understood that without the right prompts an AI GPT can not replicate to a 100% what I was aiming to do, but I could join the dots using only ‘1’ of the 1-2-3 Pattern Principle and predict what was coming down the pipe. Or is it pike?
I felt it better to shift my energy to math, which is where students need the help.
… better to shift my energy to math, which is what students need help the help!
So long Mim, you will be missed 😥.
Math students of the world, welcome, to Edison’s Math School🏫. School is in session.
Edison’s Math School resides here, and will be published on the same day/time as Mim was - 2x/month on Thursdays, between 1:30 and 2:30pm Eastern standard time.
P.S.
Hi, everyone, Mim here. Didn’t work out 😂😥😐, 👩🏽🦰 but it’s all good, I’ll be fine. Everything will work out. Here’s a bit of what I had planned:
The third article was scheduled for Thurs, March 21.
I had written about 80% of that article and spent 7 to 8 hours on it. The gist of it?
I was trading $10 in money to get an item - in this case, $10 for two slices of pizza with the pizza guy)
Then, I realized I was stuffed (filled, no room in stomach) after eating one slice and then decided to trade that other slice for anything. At first I asked for $5 from the pizza guy (that failed), then the friends I asked had not interest in pizza. I offered the one slice to Mannii but he offered one ball as a trade, but I wanted two balls. ... then Manni wasn't hungry.
Lesson I learned? It's easier to trade and barter when you have money!
Bonus, where's the math? This is a RATE question, as you're comparing two things with different units: dollars and pizza. $10 for 2 slices of pizza ($10/2 pizza slices) or a unit rate of $5/pizza slice. '/' is called 'per,' and the symbol for rate.
Though thinking about it now, I wonder if I offered the pizza guy the pizza slice for $2 if he would have traded? Hmm … I would have lost $3, but a loss of $3 is better than a loss of $5 … so I would have a gain of $2 … at least in my imaginary brain.
Fourth article?
It built on the idea that just like you own a ball or own a calculator…, you own money!
But if I or you, don't own money, how do you get it? Answer: We trade for it, which means we’ll have to earn it. Simplest example? I mow your lawn and you give me $10. In this case I am trading me working for money.
The seed for how to earn was planted in the ‘Earn $10' Jan 3, 2024 Resolution article. An "Earn $10" challenge was written at the end of the article*.
*P.S. #2 Earn $10! If you’re thinking, Edison, earn $10, that’s a walk in the park!
Fifth to the twenty-fifth article …
I already had titles (and brief outlines) and the purpose of the article was known. My plan was to cover everything to do with money but always connect it to math and learning. Always! Money and math, it turns out make for a great partnership, as money is math.
So long,
Mim